Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Division Status
1 Benavides, Brandon A16  OLYMPIANFC  South TX 
2 Petroll, Jared A16  GBFC / JPSD  North TX 
3 Aggarwal, Vikram A15  GBFC  North TX 
4 Fanning, Abe C16  NTFA  North TX 
5 Cope, Alexander C16  ALLIANCE F.A.  Gulf Coast 
6 Willett, Addison C16  REDLANDSFCOK / WFA  Oklahoma 
7 Maliassov, Nikita D16  WOODLANDS  Gulf Coast 
8 March, Isaac D16  GBFC  North TX 
9 Aina, Tiwalayo E16  NTFA  North TX 
10 Kozlowski, Matthew E16  WOODLANDS  Gulf Coast 
11 Kadesky, Keith E14  STMARKS  North TX 
12 Deckard, Blake IFA OF DALLAS  North TX 
13 Gupta, Avi GBFC  North TX 
14 Bouthillette, Zachary WOODLANDS  Gulf Coast 
15 Ryou, Tae Hyun GBFC  North TX 
Round Scores
Pool #1
On strip A1
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
Fanning, Abe
NTFA / North TX
1 D3 D3 V5 V5 2 0.50 16 12 +4
Benavides, Brandon
OLYMPIANFC / South TX
2 V4 D0 V5 V5 3 0.75 14 11 +3
Maliassov, Nikita
WOODLANDS / Gulf Coast
3 V4 V5 V5 V5 4 1.00 19 6 +13
Gupta, Avi
GBFC / North TX
4 D3 D1 D1 V5 1 0.25 10 19 -9
Deckard, Blake
IFA OF DALLAS / North TX
5 D1 D2 D2 D4 0 0.00 9 20 -11
Referee(s):
Curry, Allan T.
GBFC / North TX
Lu, Annamaria
CEFC / North TX

Pool #2
On strip A2
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
Petroll, Jared
GBFC / North TX
1 V5 D1 V5 V5 3 0.75 16 5 +11
March, Isaac
GBFC / North TX
2 D2 D4 D3 D1 0 0.00 10 20 -10
Aina, Tiwalayo
NTFA / North TX
3 V3 V5 V4 D1 3 0.75 13 9 +4
Bouthillette, Zachary
WOODLANDS / Gulf Coast
4 D0 V5 D1 V5 2 0.50 11 16 -5
Cope, Alexander
ALLIANCE F.A. / Gulf Coast
5 D0 V5 V3 D4 2 0.50 12 12 0
Referee(s):
Evanyk, Nelly N.
LONESTAR / North TX

Pool #3
On strip A3
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
Ryou, Tae Hyun
GBFC / North TX
1 D2 D4 D3 D2 0 0.00 11 20 -9
Aggarwal, Vikram
GBFC / North TX
2 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 10 +10
Kozlowski, Matthew
WOODLANDS / Gulf Coast
3 V5 D4 V5 D3 2 0.50 17 16 +1
Kadesky, Keith
STMARKS / North TX
4 V5 D1 D2 D1 1 0.25 9 18 -9
Willett, Addison
REDLANDSFCOK / Oklahoma
5 V5 D3 V5 V5 3 0.75 18 11 +7
Referee(s):
Young, Jay A.
TAMUCC / Plains TX

The status of National Collegiate Athletic Association Student Athletes competing in USFA tournaments during the academic year is unaffected by listing their school affiliation or as being "Unattached". The information presented here is used solely to comply with fencing rule o.13 so that conflicts are avoided.
Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Division V V/M TS TR Ind Status
1 Maliassov, Nikita D16  WOODLANDS  Gulf Coast  1.00  19  +13  Advanced
2 Aggarwal, Vikram A15  GBFC  North TX  1.00  20  10  +10  Advanced
3 Petroll, Jared A16  GBFC / JPSD  North TX  0.75  16  +11  Advanced
4 Willett, Addison C16  REDLANDSFCOK / WFA  Oklahoma  0.75  18  11  +7  Advanced
5 Aina, Tiwalayo E16  NTFA  North TX  0.75  13  +4  Advanced
6 Benavides, Brandon A16  OLYMPIANFC  South TX  0.75  14  11  +3  Advanced
7 Fanning, Abe C16  NTFA  North TX  0.50  16  12  +4  Advanced
8 Kozlowski, Matthew E16  WOODLANDS  Gulf Coast  0.50  17  16  +1  Advanced
9 Cope, Alexander C16  ALLIANCE F.A.  Gulf Coast  0.50  12  12  Advanced
10 Bouthillette, Zachary WOODLANDS  Gulf Coast  0.50  11  16  -5  Advanced
11 Gupta, Avi GBFC  North TX  0.25  10  19  -9  Advanced
12 Kadesky, Keith E14  STMARKS  North TX  0.25  18  -9  Advanced
13 Ryou, Tae Hyun GBFC  North TX  0.00  11  20  -9  Advanced
14 March, Isaac D16  GBFC  North TX  0.00  10  20  -10  Advanced
15 Deckard, Blake IFA OF DALLAS  North TX  0.00  20  -11  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) Maliassov, Nikita
WOODLANDS / Gulf Coast
 
  (1) Maliassov, Nikita
WOODLANDS / Gulf Coast
 
(16) -BYE-   
    (1) Maliassov, Nikita
WOODLANDS / Gulf Coast
 
(9) Cope, Alexander
ALLIANCE F.A. / Gulf Coast
 
  15 - 9
Ref:  Young, Jay A.  TAMUCC / Plains TX 
  (9) Cope, Alexander
ALLIANCE F.A. / Gulf Coast
 
 
(8) Kozlowski, Matthew
WOODLANDS / Gulf Coast
 
15 - 14
Ref:  Lu, Annamaria  CEFC / North TX 
 
    (4) Willett, Addison
REDLANDSFCOK / Oklahoma
 
(5) Aina, Tiwalayo
NTFA / North TX
 
  14 - 13
Ref:  Lu, Annamaria  CEFC / North TX 
  (5) Aina, Tiwalayo
NTFA / North TX
 
   
(12) Kadesky, Keith
STMARKS / North TX
 
15 - 5
Ref:  Young, Jay A.  TAMUCC / Plains TX 
   
    (4) Willett, Addison
REDLANDSFCOK / Oklahoma
 
 
(13) Ryou, Tae Hyun
GBFC / North TX
 
  15 - 11
Ref:  Lu, Annamaria  CEFC / North TX 
 
  (4) Willett, Addison
REDLANDSFCOK / Oklahoma
 
 
(4) Willett, Addison
REDLANDSFCOK / Oklahoma
 
15 - 8
Ref:  Evanyk, Nelly N.  LONESTAR / North TX 
 
    (6) Benavides, Brandon
OLYMPIANFC / South TX
 
(3) Petroll, Jared
GBFC / North TX
 
  15 - 6
Ref:  Young, Jay A.  TAMUCC / Plains TX 
  (3) Petroll, Jared
GBFC / North TX
 
   
(14) March, Isaac
GBFC / North TX
 
15 - 10
Ref:  Young, Jay A.  TAMUCC / Plains TX 
   
    (6) Benavides, Brandon
OLYMPIANFC / South TX
 
   
(11) Gupta, Avi
GBFC / North TX
 
  15 - 14
Ref:  Evanyk, Nelly N.  LONESTAR / North TX 
   
  (6) Benavides, Brandon
OLYMPIANFC / South TX
 
     
(6) Benavides, Brandon
OLYMPIANFC / South TX
 
15 - 9
Ref:  Lu, Annamaria  CEFC / North TX 
     
    (6) Benavides, Brandon
OLYMPIANFC / South TX
 
 
(7) Fanning, Abe
NTFA / North TX
 
  15 - 10
Ref:  Evanyk, Nelly N.  LONESTAR / North TX 
 
  (7) Fanning, Abe
NTFA / North TX
 
   
(10) Bouthillette, Zachary
WOODLANDS / Gulf Coast
 
15 - 10
Ref:  Evanyk, Nelly N.  LONESTAR / North TX 
   
    (2) Aggarwal, Vikram
GBFC / North TX
 
 
(15) Deckard, Blake
IFA OF DALLAS / North TX
 
  15 - 7
Ref:  Young, Jay A.  TAMUCC / Plains TX 
 
  (2) Aggarwal, Vikram
GBFC / North TX
 
 
(2) Aggarwal, Vikram
GBFC / North TX
 
15 - 5
Ref:  Lu, Annamaria  CEFC / North TX 
 
   

The status of National Collegiate Athletic Association Student Athletes competing in USFA tournaments during the academic year is unaffected by listing their school affiliation or as being "Unattached". The information presented here is used solely to comply with fencing rule o.13 so that conflicts are avoided.
Final Results
Event finished at 11:23 AM
Event classification: B1
Place Name Club(s) Division Class. Earned* Qualified For
1 Benavides, Brandon OLYMPIANFC  South TX  A16    Earns points 
2 Willett, Addison REDLANDSFCOK / WFA  Oklahoma  C16    Earns points 
3T Maliassov, Nikita WOODLANDS  Gulf Coast  D16  C16  Earns points 
3T Aggarwal, Vikram GBFC  North TX  A15    Earns points 
5 Petroll, Jared GBFC / JPSD  North TX  A16    Earns points 
6 Aina, Tiwalayo NTFA  North TX  E16  D16  Earns points 
7 Fanning, Abe NTFA  North TX  C16    Earns points 
8 Cope, Alexander ALLIANCE F.A.  Gulf Coast  C16    Earns points 
9 Kozlowski, Matthew WOODLANDS  Gulf Coast  E16    Earns points 
10 Bouthillette, Zachary WOODLANDS  Gulf Coast    Earns points 
11 Gupta, Avi GBFC  North TX    Earns points 
12 Kadesky, Keith STMARKS  North TX  E14    Earns points 
13 Ryou, Tae Hyun GBFC  North TX    Earns points 
14 March, Isaac GBFC  North TX  D16    Earns points 
15 Deckard, Blake IFA OF DALLAS  North TX    Earns points 
*Earned classifications are not official until recorded by the National Office.
The status of National Collegiate Athletic Association Student Athletes competing in USFA tournaments during the academic year is unaffected by listing their school affiliation or as being "Unattached". The information presented here is used solely to comply with fencing rule o.13 so that conflicts are avoided.